Chemické složení čištění – #2 Surfaktanty

Posted on Posted in Uncategorized

Vítejte u druhého dílu naší minisérie o základních pojmech v čištění a základních principech chemických látek. Dnes se budeme bavit o surfaktantech, nebo-li povrchově aktivních látkách.

Surfaktanty jsou jako složka nejdůležitější látkou v každém čistícím produktu, protože jsou látkou, která v rámci vztahu voda-nečistota, upravuje vlastnosti vody snížením jejího povrchového napětí a tím usnadňuje prostoupení vody až k povrchu, na kterém nečistoty přilnuly, a tím k narušení jejich vzájemné vazby.

A tak probíhá celý proces působení povrchově aktivních látek.

Pro zajímavost je dobré zmínit, že nejzákladnějším surfaktantem je obyčejné mýdlo vyrobené z tuku a louhu. Dodnes některé ruční myčky používají místo syntetických čistících prostředků obyčejný kopřivový šampon. Použití sice nezaručuje “dokonalé umytí”, jak ho sliboval Horst Fuchs, ale pokud byste se již rozhodli, že nechcete, aby Vaše vlasy voněly kopřivami, tak je volba jasná a pamatujte: Přece se to nevyhodí! Na druhé straně použití autošamponu pro ruční mytí, jako například Landes, Vám za stejnou cenu zajistí vedle odmaštění a umytí také protikorozní ochrannou vrstvu a šetrnost ke karoserii nejen Vašeho miláčka, ale i té Vaší. Landes je 100 % nezávadný a nedráždí kůži. Kopřivový šampon v koupelně bych jím však raději nenahrazoval. Vlasy přece nekorodují.

Děkujeme za přečtení dalšího článku ze série o chemickém čištění a příště napřečtenou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *